piątek, 9 maja 2014

Front-Trends 2014 - Dzień I

7 maja 2014 odbył się pierwszy dzień konferencji Front-Trends 2014 (@fronttrends) w Warszawie poświęconej HTML, JS, CSS, UX i krótko podsumowując pierwszy dzień muszę powiedzieć wow było ekstra :). Pierwszy raz byłem na tej konferencji i jestem nią zachwycony, prezenterzy, organizatorzy wszystko na wysokim poziomie. A co się działo pierwszego dnia?Dzień rozpoczął się od prezentacji pt: Dancing with Robots prowadzonej przez Julian Cheal (@juliancheal, http://juliancheal.co.uk/). Julian przedstawił nam latającego drona (wyposażonego m.in. w wifi, kamerę hd, system stabilizacji) kontrolowanego przez nodejs, było bardzo fajnie, zwłaszcza kiedy Julia sterował robotem przy użyciu maty tanecznej do muzyki Gangam style :), prezentacja świetna pomimo drobnych problemów technicznych z demo.Kolejną prezentację pt: Build Your Own AngularJS prowadził Tero Parviainen (@teropa). Tero zaprezentował nam swoje podejście do nauczenia się bibliotek/frameworków po poprzez poznanie ich działania od środka, efektem tego podejścia nauczania jest jego książka pt: Build your own AngularJS, w której w celu dogłębnego poznania angulara implementuje kluczowe aspekty tego frameworka używając czystego JavaScriptu. Na prezentacji stworzył na żywo implementację Dependency Injection, to było świetne.Następnie Jed Schmidt (@jedschmidt) pokazał, że prezentacja może być nie tylko inspirująca ale również zabawna. Była to kolejna świetna prezentacja. Jed opowiadał o tym jak ewolują bilioteki i frameworki a na koniec przedstawił nam koncepcję Virtual DOM.Kolejny prezenter to Tim Messerschmidt (@SeraAndroid) z PayPal w swojej prezentacji przedstawił nam jak jego firma przeszła na nodejs wraz z krakenjs i jakie korzyści przyniosła im ta zmiana. PayPal używał wcześniej Javy a przejście na nodejs pozwoliło im:
 • zmniejszyć rozmiar zespołu tworzoącego projekty,
 • zdublować liczę żądań na sekundę
 • zmniejszyć szybkość uzyskiwanych odpowiedzi z serwera
 • uzyskać mniejszą liczba kodu
 • używać tej samej technologii po stronie klienta i serwera czyli JavaSscript.
A czym jest wspomniany kraken?
 • to pakiet JS na szczycie node.js i expressj 
 • wstępnie skonfigurowany z różnymi najlepszymi praktykami i narzędziami
  • Dust dla szablonów 
  • Less jako preprocesor css 
  • RequireJs do ładowania modułów i plików js 
  • Grunt dla uruchamiania zadań

Przygodę z krakenem można zacząć bardzo szybko dzięki generatorowi stworzonemu dla yeomana wystarczy wpisać yo generator-kraken i i możemy zacząć przygodę z krakenem.Kolejnie Rachel Andrew (@rachelandrew) w swojej prezentacji We're Not "Doing a Startup" opowiedziała jak podejść do tematu stworzenia swojego startupu/produktu. Wystąpienie było świetne i nie będę tutaj przywoływał całej prezentacji ale chciałem w skrócie przedstawić czym powinien się charakteryzować projekt, który zamierzamy stworzyć:

 • Zacznijmy od czegoś małego
 • Twórzmy dla odbiorców których znamy, społeczności której jesteśmy częścią
 • Produkt dla którego możemy dostarczyć szybko pierwszą wersję
 • Ludzie będą skłoni zapłacić za produkt który rozwiązuje ich problem
 • Produkt który nie potrzebuje dużej uwagi aby być użytecznym, stworzyć rozwiązanie typu "social" jest ciężko ponieważ potrzeba pozyskać sporą liczbę użytkowników aby odnieść sukces
 • Produkt powinien mieć konkurentów na runku,
 • Tworzony przez Ciebie projekt musi być dla ciebie ważny nawet jeżeli poświecisz na jego tworzenie tylko kilka godzin w tygodniu.Następnie na scenie pojawił się Zeno Rocha (bardzo młody i zdolny człowiek.. co trochę mnie przybiło, bo patrząc na takie osoby uświadamiasz sobie jaki stary jesteś) w swojej prezentacji pt.: "A future called Web Components" opowiedział nam o web components. Nigdy nie słyszałem o web components, ale kiedy opowiedział o tym Zeno bardzo polubiłem tą koncepcję. Co to są web componenta? Web components to zbiór standardów opracowywanych przez W3C (Shadow DOM, Templates, Import, Custom Elements) które wprowadzają nasz w przyszłość tworzenia stron. Na temat samych komponentów nie jestem w stanie się jeszcze wypowiadać ale warto zdecydowanie zacząć się ich uczyć i mam nadzieję, że za jakiś czas będę mógł coś na ten temat napisać, a skąd się uczyć na ich temat, o to lista materiałów które mogą posłużyć do nauki:


To była zdecydowanie najlepsza prezentacja dnia. Przesłanie tej prezentacji jest krótkie ale dosadne

 "The best way to predict the future is to create it"

Okazuje się, że web components jest drogę którą warto iść ponieważ właśnie W3C wygrało w konkursie realizowanym przez magazyn +net w kategorii najlepsza nowa technologia web! [link]


Postaram się jak najszybciej przybliżyć co się działo w kolejnych dniach...


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza